garšas pierādījums

 garšas pierādījums

Tasīte espresso – ilgstošai un patīkamai pēcgaršai...

Uzlejot espresso jums ir vienmēr jāatceras, ka 30 mililitriem kafijas ir „jāievelkas” 25 sekundēs. Tie ir ideāli nosacījumi ekstrakcijas ilgumam, kad kafija ir kontaktā ar ūdeni.
Pēc tam, kad jūs esat piespieduši espresso pagatavošanas pogu, ir jāpaiet dažām sekundēm, iekams jūs ievērosit, ka kafija sāk līt tasītē. Šo sekunžu laikā ūdens „atrod ceļu” caur radziņā cieši sapresēto kafiju. Aptuveni pēc piecām sekundēm jūs ieraudzīsit lēni, bet nepārtraukti, tekošu tumšu dzērienu un pulsējošas tumši brūnas krēmveida putiņas. Pēc divdesmit sekundēm espresso sāk tecēt ātrāk, bet putiņas kļūs gaiši dzeltenas. Tas nozīmē, ka pagatavošanas process jāpārtrauc. Ja jūs turpināsit ekstrakciju, espresso kļūs ūdeņains, zaudēs aromātu un kļūs rūgts.
Protams, tie ir ideāli espresso pagatavošanas nosacījumi un Latvijā reti kur var baudīt tādu espresso.
Divi īpaši svarīgi parametri, kuri ietekmē ekstrakcijas procesu, ir kafijas deva radziņā un maluma pakāpe.Kafijas deva radziņā dažādiem kafijas aparātiem nedaudz atšķiras un tie ir apmēram astoņi grami vienkāršajā radziņā un sešpadsmit grami – dubultajā radziņā. Galvenais, kas jums ir jāatceras – kafijas attālumam no augšējā līmeņa radziņā līdz grupas sietam jābūt minimālam, pēc tam, kad jūs izdarījāt tampingu un ielikāt radziņu grupā.
Kas attiecas uz malumu, tad ir svarīgi, lai tas būtu svaigs. Neaizmirstiet ik pa brīdim pārbaudīt maluma viendabīgumu. Tas ir svarīgs espresso pagatavošanā, taču ja maltā kafijā būs gan sīkas, gan lielas daļiņas, tad ekstrakcija notiks neviendabīgi. Pievērsiet uzmanību tam, kādas kvalitātes naži ir jūsu kafijas dzirnaviņās, jo dažreiz kopā ar kafijas graudiem, kafijas dzirnaviņās var nonākt svešķermenis, piemēram, akmens. Tā rezultātā kafijas dzirnaviņu naži var sabojāties un iespējams tie būs jānomaina.
Kvalificēts barista prot noteikt kafijas devu un maluma pakāpi pareizai espresso ekstrakcijai. Jaunās paaudzes Dalla Corte EVO 2 kafijas aparātos šī „operācija” notiek automātiski. Ekstrakcijas laika samazināšanai, kam var būt dažādi iemesli, kafijas aparāts caur savienojošo kabeli „dod” komandu kafijas dzirnaviņām palielināt malumu un samazināt kafijas devu, bet, ja ekstrakcijas laiks tiek palielināts, attiecīgi – samazināt maluma pakāpi un palielināt devu. Tādam espresso, kas ir pagatavotam Dalla Corte kafijas aparātā, vienmēr būs ideāla ekstrakcija.
Svarīgs laba espresso pagatavošanas parametrs ir tampings, kafijas sablīvējums radziņā ar tampera palīdzību. Starp kafijas pagatavošanas reizēm radziņam ir jāatrodas kafijas grupā un temperatūrai jābūt apmēram 70ºC. Radziņu piepildiet ar tikko samaltu kafiju un ar pirkstu to izlīdziniet uz dažādām pusēm, lai kafija radziņā būtu vienmērīga. Pēc tam izdariet pirmo blīvēšanu ar nelielu piepūli, turklāt pagriežot tamperu radziņā pulksteņa rādītāja virzienā. Pēc tam blīvējiet kafiju ar 10-15 kg piepūli. Blīvēšanai radziņā jānotiek perpendikulāri, lai „tablete” radziņā būtu vienmērīga un vienāda biezuma. Tas ir īpaši svarīgi, kad jūs izmantojat dubulto radziņu un pagatavojat divus espresso. Ar roku noņemiet maltās kafijas atliekas no radziņa malām un ielieciet radziņu kafijas grupā.
Izmantojiet biezas porcelāna krūzes, kurām ir jābūt uzsildītām līdz 40ºC.

Pats galvenais, – izmantojiet svaigi grauzdētu kafiju. Tāds espresso būs aromātisks un tam būs ilga un patīkama pēcgarša.

Kompānijā „BaltCoffee SK” jūsu espresso padarīs neaizmirstamu.